Na kolik ve skutečnosti výjde hypotéka?
|Toužíte po vlastním bydlení, částečně už naspořeno máte a zajímá vás, na kolik celkem výjde hypotéka? Nejde jen o pravidelné splácení, počítat musíte i s poplatky.
Nejen splátky
Pokud patříte mezi ty jedince, kteří si mysleli, že vše, co je potřeba při čerpání hypotečního úvěru platit, jsou pouze pravidelné měsíční splátky, pak se bohužel mýlíte. Svět bez poplatků neexistuje a to především v případě půjček. Za co vše můžete a nemusíte u hypotéky platit?
RSPN vám napoví
RPSN je zkratka pro údaj zvaný roční procentuální sazba nákladů. Tato hodnota se vyjadřuje v procentech. Udává všechny započtené výdaje na hypotéku. Zahrnuje nejen úrok, ale všechny související poplatky. V praxi nám na rozdíl od úroku ukazuje, zda je pro nás konkrétní produkt výhodný. RPNS hypoték lze porovnávat pomocí volně dostupných hypotéčních kalkulaček.
Minimální naspořená částka
Abyste získali úvěr, je potřeba mít našetřeno alespoň 10% z ceny nemovitosti. Nejedná se o zrovna malou částku. Hypotéky jsou však poskytovány max. Na 90% hodnoty nemovitosti. Čím více máte našetřeno, tím výhodnější hypotéku pak získáte.
Poplatek za odhad nemovitosti
Podmínkou pro získání a čerpání hypotéky je ocěnení kupované nemovitosti. Žádáte-li o hypotéku, jdou náklady za odhad ceny nemovitosti na vaše bedra. Jednorázový poplatek uhradíte přímo kvalifikovanému znalci, nikoliv bance. V případě, že odhad probíhá narychlo, bez účasti znalce, pak je cena okolo 1500 Kč. U odhadu s účastí znalce zaplatíte okolo 6000 Kč. Je jedno, zda jde o odhad bytu nebo rodinného domu, na výši poplatku toto vliv nemá.
Rezervační smlouva či provize realitce
V případě, že kupujete nemovitost prostřednictvím realitní kanceláře, budete se muset připravit na podpis tzv. Rezervační smlouvy. Tato smlouva zajistí, že vám bude realitka nemovitost držet do doby, než si vyřídíte hypotéku. Poplatek za rezervaci nemovitosti není zrovna malý. Většinou se pohybuje ve výši 10% z ceny nemovitosti. Nejčastěji se však setkáte s 5% poplatkem.
Ze zákona po vás může realitní kancelář požadovat poplatek za rezervaci nemovitosti nebo provizi realitní kanceláři, která je 4-6%. Nikdy nemůže chtít oba poplatky najednou. V obou případech platíte za to, že vaše nemovitost už nebude nabízena nikomu jinému. K poplatku si připočítejte také DPH, které činí 21%. U některých realitek se setkáte také s poplatkem za advokátní úschovu a princip úschovy spočívá v tom, že peníze dorazí na speciální účet a prodávajícímu jsou vyplaceny po splnění určitých podmínek.
Poplatek za vyřízení a vedení úvěru
Poplatkem za vyřízení úvěru uhradíte to, že vám banka schválila hypotéku a umožnila její čerpání. Platí se jako jednorázový poplatek v hodnotě 3-4000 Kč. Pravidelně budete platit poplatek za vedení úvěru. Měsíčně vás bude stát 150 – 400 Kč. Některé banky své klienty od těchto poplatků zprostily.
Poplatky za vklady na katastr
Další peníze budete muset z peněženky vytáhnout na katastru nemovitostí. Platí se za:
- Vklad vlastnického práva – 1 000 Kč
- Vklad zástavního práva – 1 000 Kč
Pojištění nemovitosti a pojištění neschopnosti splácet
Pojištění nemovitosti si musí zákazník sjednat dříve, než začne čerpat hypotéku. Roční pojistné je méně než 1% kupní ceny nemovitosti. Pojištění proti neschopnosti splácet nemusí být součástí hypotéky, přesto odborníci doporučují si jej sjednat. Díky sjednání můžete získat slevu z měsíčních splátek hypotéky.