Jak funguje zástava u půjčky?
|Když hledáte půjčku, je nutné říci, že najdete velké množství těch, kde vám stačí ukázat jen dobrou bonitu a peníze vám jsou půjčeny. Zástava není v tomto případě potřebná. Je potřeba prokázat pravidelný příjem, nízké výdaje a mít dobrou finanční minulost. Existují však půjčky, kde naopak je potřebná zástava. Jak to funguje? Co vše přesně můžete zastavit?
Proč může být vyžadována zástava?
Zástava je vyžadována jako určitý způsob ručení. Pokud je realizována, může to znamenat, že má věřitel v ruce určitou pojistku pro případ, že dlužník nesplácí. Tím se daná půjčka stává mnohem méně rizikovou. To je hlavní důvod, proč může dojít k situaci, kdy je požadována zástava.
Zástava může mít své výhody i nevýhody. Ty jsou zpravidla spojeny s tím, že vy jako žadatel o půjčku musíte mít čím ručit. Pokud nic vhodného nemáte, nebude vám půjčka schválena. Jasným příkladem je například nebankovní i bankovní hypotéka, či tzv. Americká hypotéka, která je zcela neúčelová.
Naopak výhodou u půjčky se zástavou je, že vám zastavená věc zvyšuje bonitu a zlepšuje skóre. Máte tak mnohem větší šanci získat i půjčky bez zástavy nemovitosti. Často tento faktor ovlivňuje také výši úrokových sazeb, kdy dostanete při půjčce velmi nízký úrok. Co všechno lze zastavit?
Zástava nemovitosti
Zástava nemovitosti je nejčastější způsob, jak zajistit dlouhodobou půjčku. Kdy je zástava nemovitosti realizována? Dochází k tomu nejčastěji u těchto tří produktů:
- hypotéka účelová
- americká hypotéka neúčelová
- spotřebitelská půjčka velké hodnoty
Zástava pak probíhá poměrně jednoduše. Na danou nemovitost vznikne tzv. Zástavní právo. V případě, že klient půjčku řádně splácí, je nemovitost po poslední splátce uvolněná a klient s ní může nakládat jak uzná za vhodné. V případě, že své závazky naopak neplní, může si banka či nebankovní společnost jeho nemovitost nárokovat. Velmi důležitá je pak hodnota dané nemovitosti. Zástava může být pozemek, rodinný dům, chata, ale i garáž nebo již klasicky byt. Často dochází i k zástavě podílu v družstvu.
Zástava vozu
Častou a vyhledávanou možností je zástava automobilu. Získáte tak peníze poměrně rychle a jednoduše. Roli zde hraje hodnota automobilu, podobně jako u nemovitostí a stejně jako u hypotéky zde nedosáhnete na 100% hodnoty vozu. Peníze musíte zpravidla vrátit v jednorázové splátce, pak je vám vůz plně vrácen. Firmy nabízí dvě varianty: auto necháte u poskytovatele půjčky nebo vůz zastavíte a můžete jej nadále používat. Zde záleží na vaší bonitě, celkové sumě, také na pravidlech dané společnosti.
Zástava movitých věcí
Velmi oblíbené řešení, jak si půjčit peníze, je oproti zástavě klasických movitých věcí jako jsou zlaté a stříbrné šperky, obrazy, ale i mobily, elektronika a další věci. Zde se však nejedná přímo o půjčku, ale zákazník musí navštívit zastavárnu. Zde danou věc ponecháte a odcházíte s penězi a smlouvou. Pracovník zastavárny zboží nejprve nacení, u drahých věcí je třeba často prokázat jejich původ, vždy je vyžadován občanský průkaz pro případ, že by zboží pocházelo z krádeže či jiné trestné činnosti. Ve smlouvě je uveden termín, do kdy si musíte zboží vyzvednout a také úrok, který zaplatíte za půjčené peníze. Zpravidla si svou věc vykoupíte zpět za víc peněz, než jste dostali ve skutečnosti. Pokud nedodržíte termín, můžete si jej za příslušný poplatek odložit, obdobně jako je tomu u malé půjčky do výplaty. V případě, že si zákazník danou věc zpět nevybere, ničeho se nedopouští, pouze o ni přijde. Zastavárník pak zpravidla toto zboží dá do prodeje, kdy se mu vrátí všechny náklady vynaložené se zastavením dané věci.