Co je vlastně státní hypotéka?
|Média mluvila o enormním zájmu. Počítalo se s tím, že mladí vyberou určený objem peněz během jednoho týdne. Nestalo se tak. Doposud byly na hypotéku pro mladé vybrány pouze dvě třetiny z celkového objemu. Skutečně je státní hypotéka dobrý produkt?
Státní hypotéka
Státní fond rozvoje bydlení spustil před pár dny státní hypotéku, správně tedy úvěr z Programu pro mladé. Konkrétní datum spuštění je 15.8.2018. Ten den očekávali úředníci velké fronty žadatelů. První den se sešlo okolo 200 žádostí s celkovým objemem 200 milionů korun. Za pět pracovních dní to bylo 345 žádostí o objemu 400 mil. Korun. Nabídku si můžete stále ještě v klidu promyslet a o úvěr požádat.
Celkově stát na bydlení pro mladé vyčlenil částku 650 milionů korun, přičemž fond bude přijímat žádosti až do výše jedné miliardy. Jakmile dojde k vyčerpání této částky, mohou si žadatelé podat žádost o půjčku na další roky.
Bydlení pro malou část mladých
Podle analytiků a odborníků na český realitní trh je však tento úvěr pouze malou pomocí. Pomůže vylepšit bydlení pouze malé části mladých rodin, ale dále nic nevyřeší. V dnešní době je velký problém drahé bydlení. Staví se mnohem méně bytů než v době recese. Nové výstavbě brání složitá administrativa i byrokracie státu, měst a obcí.
Odborníci vidí v úvěru pro mladé zajímavou alternativu, která je však namířená pouze na úzkou skupinu obyvatel. Hranice úvěru 1,2 milionu korun rozhodně nestačí na nákup bytů ve větších městech, kde se byty prodávají skutečně draho. Vládou vyměřený celkový objem prostředků je tak pouhou kapkou v moři.
Kombinace s úvěrem z banky
Problémem u tohoto typu úvěru je možnost kombinace s hypotékou bankovní. Aby si mohl dlužník se státní půjčkou zažádat o hypotéku, musí se nejprve z bankou domluvit, zda přistoupí na druhořadé vlastnictví. V praxi to znamená, že bude na katastru prvním vkladatelem zástavního práva Státní fond rozvoje bydlení, banka bude jako druhá. V případě, že by dlužník půjčku nesplácel, došlo by k prodeji zastavené nemovitosti a v prvé řadě uspokojení pohledávek Státního fondu rozvoje bydlení. Toto se však bankám příliš nezamlouvá.
Podle odborníků je také problém částka, kterou mladým lidem do 36 let půjčuje. S rostoucí cenou nemovitostí není možné za tuto sumu pořídit kvalitní bydlení ve velkých městech a v Praze. Omezení je zde i co se týče velikosti bytu. Byt financovaný z tohoto úvěru nesmí být větší než 72 m2. Výhodná je tak půjčka pouze pro ty, kdo kombinaci s hypotékou nepotřebují a částka je pro ně dostatečná.
Otázkou stále zůstává, zda má stát nahrazovat funkci bank a zda bude tento produkt dostatečně dostupný pro všechny zájemce. V současné době se spekuluje o tom, jak zvýšit šance každého žadatele na tuto levnou půjčku na bydlení.